Categorie: Noi/romanii

Fiecare roman trebuie sa poata spune: Tara mea nu m-a uitat!

Un vizitator al blogului meu, pe nume Stalinus, face urmatoarea postare pentru un alt vizitator: „In 1940 sub efectul intelegerilor intre Hitler si Stalin, Romania pierdea doua importante parti din teritoriu (Basarabia si Nordul Bucovinei la est) si Ardealul de Nord la Vest. Nu am auzit niciodata niciun repros din partea ardelenilor din teritoriul ocupat atunci […]

De ce nu va includeti sa imbunatatim clasa politica?

Am vrut sa raspund vizitatorului fidel al blogului, pe nume Che. Dar am decis sa plasez si eu un microstudiu, pornind de la comentariul sau. Am promis sa comentez  o interventie despre clasa politica. Am introdus chiar pe blog o rubrica noua, «Noi, romanii». Nu cred ca suntem un popor de sclavi. Noi sintem abandonati […]